2009 Annual Louis Tewanima Footrace Results
If you find an error, please send an email to the webteam.

2009 Top Male Finishers

10 K - Men - Overall
Place
Runner
Time
1st
Juwan Nuvayukva
0:35:56
2nd
Alvin Begay III
0:39:23
3rd
Andrew Honyaktewa
0:39:52
 
10 K - Men - 15 & Under
Place
Runner
Time
1st
Kyle Hardy
0:45:40
2nd
Anfernee Saupbi
0:56:48
3rd
 
 
 
10 K - Men - 16-19
Place
Runner
Time
1st
Alvin Begay III
0:39:23
2nd
Keith Pahovama
0:43:13
3rd
Lance Nez
0:44:53
 
10 K - Men - 20-29
Place
Runner
Time
1st
Andrew Honyaktewa
0:39:52
2nd
Spencer Plumb
0:40:46
3rd
Delwyn Takala
0:41:14
 
10 K - Men - 30-39
Place
Runner
Time
1st
Juwan Nuvayukva
0:35:56
2nd
Wayne Sekaquaptewa
0:43:59
3rd
Laroy Butler
0:44:35
 
10 K - Men - 40-49
Place
Runner
Time
1st
Vernon Tsosie
0:42:17
2nd
Garret Silversmith
0:44:02
3rd
Hoffman Shorty
0:48:11
 
10 K - Men - 50-59
Place
Runner
Time
1st
Hendrickson Talayumptewa
0:43:11
2nd
Arley Woodty
0:47:57
3rd
Bruce Hatathlie
0:48:14
 
10 K - Men - 60 & Over
Place
Runner
Time
1st
Darrell Klesch
0:54:25
2nd
Eric Gormally
0:55:19
3rd
Patrick Wehlen
1:00:00
 

2009 Top Female Finishers

10 K - Women - Overall
Place
Runner
Time
1st
Germaine Beard
50:21.00
2nd
Kelly Upshaw
53:22.00
3rd
Patty Castillo
53:40.00
 
10 K - Women - 15 & Under
Place
Runner
Time
1st
 
 
2nd
 
 
3rd
 
 
 
10 K - Women - 16-19
Place
Runner
Time
1st
 
 
2nd
 
 
3rd
 
 
 
10 K - Women - 20-29
Place
Runner
Time
1st
Anya Fiechtl
0:53:20
2nd
Patty Castillo
0:54:15
3rd
Christina Gonzales
0:54:37
 
10 K - Women - 30-39
Place
Runner
Time
1st
Tashia Bakurza
0:53:11
2nd
Madonna Dawasevaya
0:57:53
3rd
Julie Hall
0:58:01
 
10 K - Women - 40-49
Place
Runner
Time
1st
Jacqueline Nahee
0:54:50
2nd
Coreta Keeto
0:55:16
3rd
Eileen Navakuku
01:01:28
 
10 K - Women - 50-59
Place
Runner
Time
1st
Phyllis Tracy
01:04:14
2nd
Rain Iteya
01:15:42
3rd
Christine Novahoyti
01:46:01
 
10 K - Women - 60 & Over
Place
Runner
Time
1st
Beverly Wilson
01:14:48
2nd
 
 
3rd
 
 
 
5 K - Men - Overall
Place
Runner
Time
1st
Terry Bia
0:20:24
2nd
Gabriel Laragutierrez
0:21:57
3rd
Theodore Claw
0:21:58
 
5 K - Men - 15 & Under
Place
Runner
Time
1st
Theodore Claw
0:21:58
2nd
Tejay Francisco
0:26:52
3rd
Tyron Spencer
0:27:58
 
5 K - Men - 16-19
Place
Runner
Time
1st
Gabriel Laragutierrez
0:21:57
2nd
Frank Jackie
0:22:22
3rd
Diamond Mitchell
0:24:16
 
5 K - Men - 20-29
Place
Runner
Time
1st
Trent Taylor
0:23:23
2nd
Taylor Benally
0:25:48
3rd
John McCallin
0:26:21
 
5 K - Men - 30-39
Place
Runner
Time
1st
Terry Bia
0:20:24
2nd
Christopher Margeson
0:23:23
3rd
Duane Yazzie
0:23:53
 
5 K - Men - 40-49
Place
Runner
Time
1st
Stetson Lomayestewa
0:25:15
2nd
T. Ohara
0:25:21
3rd
Shawn Tootsie
0:27:46
 
5 K - Men - 50-59
Place
Runner
Time
1st
Alvin Begay Jr.
0:23:24
2nd
Terrence Honyestewa
0:24:05
3rd
Bucky Preston
0:27:07
 
5 K - Men - 60 & Over
Place
Runner
Time
1st
Bruce Spencer
0:29:27
2nd
Norris Onsae
0:29:38
3rd
Paul Staby
0:30:28
 
5 K - Women - Overall
Place
Runner
Time
1st
Pretty Honyumptewa
0:25:44
2nd
Charmayne Manybead
0:27:08
3rd
Jaime Nauywaima
0:28:36
 
5 K - Women - 15 & Under
Place
Runner
Time
1st
Pretty Honyumptewa
0:25:44
2nd
Amaya Puhuyaoma
0:30:00
3rd
Kya Shupla
0:30:50
 
5 K - Women - 16-19
Place
Runner
Time
1st
Charmayne Manybead
0:27:08
2nd
Danielle Begaye
0:28:56
3rd
Povi Lomayaoma
0:29:16
 
5 K - Women - 20-29
Place
Runner
Time
1st
Charity Thiessen
0:29:13
2nd
Danielle Rome
0:30:36
3rd
Ingrid Lomawaima
0:33:49
 
5 K - Women 30-39
Place
Runner
Time
1st
Jaime Nauywaima
0:28:36
2nd
Cheryl Saganitso
0:31:14
3rd
Felicia Sekaquaptewa
0:33:19
 
5 K - Women 40-49
Place
Runner
Time
1st
Belma Nahee
0:30:15
2nd
Sharon Saufkie
0:34:00
3rd
Monika Wikman
0:34:13
 
5 K - Women - 50-59
Place
Runner
Time
1st
Belma Nuvakuku
0:37:27
2nd
Rainy Naha
0:43:30
3rd
Rosa Honanie
0:48:37
 
5 K - Women 60 & Over
Place
Runner
Time
1st
Lavena Tsingine
0:36:56
2nd
Jigger Staby
0:40:28
3rd
 
 
 
2 MI - 15 & Under
Place
Runner
 
1st
Danielle Smiley
 
2nd
Ryan Bia
 
3rd
Desean Spencer
 
 
2 MI - 16-19
Place
Runner
 
1st
Tiffany Kisto
 
2nd
Cassie Brookie
 
3rd
 
 
 
2 MI - 20-29
Place
Runner
 
1st
Kelsy Hardt
 
2nd
Lionel Bia
 
3rd
Carey Onsae
 
 
2 MI - 30-39
Place
Runner
 
1st
Ronald Martinez
 
2nd
Harris Koiyeuptewa
 
3rd
Larann Dyer
 
 
2 MI - 40-49
Place
Runner
 
1st
Bernita Kisto
 
2nd
Collean Poleahla
 
3rd
Geraldine Goya
 
 
2 MI - 50-59
Place
Runner
 
1st
Ronald Adams Sr.
 
2nd
Jean Crank
 
3rd
Darlene Nuvamsa
 
 
2 MI - 60 & Over
Place
Runner
 
1st
John Thomas
 
2nd
 
 
3rd
 
 
 
1 MI - Overall
Overall
Runner
 
1st
Dre Lewis
 
2nd
Patrick Brusher
 
3rd
Ciara Spencer
 
 

Click here to see a list contact.